IPO – 2

dělí se na:
oddíl A 100 bodů
oddíl B 100 bodů
oddíl C 100 bodů
Celkem 300 bodů

IPO - 2 oddíl A Stopa

Cizí stopa, nejméně 400 kroků, 3 úseky, 2 lomy (cca 900), 2 předměty, nejméně 30 min stará, časový limit pro vypracování 15 minut

Sledování stopy 79 bodů
Předměty (11 + 10) 21 bodů
Celkem 100 bodů

Všeobecná ustanovení:

Delegovanému rozhodčímu, případně zodpovědné osobě přísluší rozvrhnutí průběhu stopy, zaškolení kladečů stop, dohlížení na pokládání stop. Průběh jednotlivých stop se musí přizpůsobit terénu, který je k dispozici. Vhodným terénem je jakýkoliv přírodní terén, jako např. louka, pole. Je třeba vyvarovat se toho, aby průběh stopy byl zjistitelný zrakem. Začátek (nášlap) stopy musí být označen štítkem, který je zapíchnut do země vlevo od nášlapu v jeho bezprostřední blízkosti.
Stopy jsou pokládány normální chůzi. Kladeč nesmi pomáhat psovi nepřirozenou chůzi na úsecích, lomech a při pokládání předmětů.
Kladeč ukáže před pokládáním stopy rozhodčímu nebo zodpovědné osobě předměty. Kladeč se zdrži krátce na nášlapu a pak jde bez zastavení normálním krokem v určeném směru, aniž by záměrně narušoval podklad. Odstup od jednotlivých úseků stopy musí být alespoň 30 kroků. Rovněž lomy jsou kladeny normálním krokem, přičemž musí být umožněn psovi přechod na další úsek. Záměrné narušování povrchu terénu nebo přerušení chůze není dovoleno. Během pokládání stop se psovod musí nacházet mimo dohled.
Použity mohou být dobře napachované předměty (nejméně 30 min.). V průběhu jedné stopy musí být pokládány rozdílné předměty (např.: kůže, textil, dřevo). Předměty musí být cca 10 cm dlouhé, 2 - 3 cm široké a 0,5 -1 cm silné a nesmi se svou barvou podstatně lišit od okolního terénu.
První předmět je pokládán po nejméně 100 krocích na 1. nebo 2. úsek, minimálně však 20 kroků před nebo za lomem, druhý předmět na konec stopy. Předměty musí být pokládány na stopu za chůze. Po položení posledního předmětu pokračuje kladeč v přímém směru ještě několik kroků.

a) Zvukový povel: „hledej“ nebo „stopa“
Zvukový povel se smí dávat na začátku stopy a po prvním předmětu případně po chybném označení.

b) Provedení: Psovod si připraví psa pro práci na stopě. Pes může pracovat buď na volno nebo na 10 m dlouhém vodítku. 10-ti metrové stopovací vodítko může být vedeno přes záď psa, bočně či mezi předními nebo i zadními končetinami. Může být upevněno přímo na obojek psa, který není nastaven na stahováni nebo k připínacímu kroužku na stopovacím postroji (povoleny jsou hrudní nebo bederní postroje bez přídavných řemenů). Na výzvu se hlásí psovod se psem upoutaným na rozvinuté stopovací šňůře rozhodčímu a oznámí mu, zda pes předměty zvedá nebo označuje. Před stopou, během uvedení na stopu a při celkové práci na stopě je nutno zdržet se nátlaku na psa. Samonavíjecí vodítka nejsou povolena.
Kontrola vodítka, obojku a stopovacího postroje je možná pouze před zahájením zkoušky.
Na pokyn rozhodčího je pes pomalu a klidně odveden na nášlap a uveden na stopu. Při uvedení (i při opětovném nasazeni po nalezení předmětu) musí pes pracovat samostatně. Na nášlapu musí pes pach stopy usilovně, klidné a s nízkým nosem zachytit. Zachyceni stopy musí provést samostatně bez pomoci psovoda (mimo povelu „hledej" nebo „stopa"). Uvedeni na stopu není nijak časově limitováno. Po třetím neúspěšném pokusu o uvedení psa na stopu přímo na nášlapu je práce na stopě ukončena. Pes musí stopu sledovat s nízkým nosem, intenzívně, vytrvale a pokud možno rovnoměrným tempem (závislým na obtížnosti terénu). Psovod nemusí následovat psa ve stope. Psovod následuje psa s odstupem 10-ti m na konci stopovacího vodítka. Rovněž při práci na volno zachovává od psa odstup 10 m. Drží-li psovod stopovací vodítko v ruce, smi být prověšené. Není chybou, pokud se vodítko dotýká země.
Lomy musí pes vypracovávat s jistotou. Po vypracováni lomu musí pes ve stejném tempu pokračovat ve sledování stopy. V blízkosti lomu musí psovod dle možností zachovávat předepsaný odstup od psa. Jakmile pes najde předmět, musí jej bez ovlivňováni psovodem ihned zvednout nebo přesvědčivě označit. Při zvedáni může zůstat stát nebo sedět nebo s ním přijít ke psovodovi. Pokud pes předmět zvedne a vrací se s nim k psovodovi, psovod se zastaví a zůstane stát. Je chybné, pokud pes se zvednutým předmětem pokračuje dále nebo si s nim lehne. Označovat může vleže, vsedě nebo ve stoje. Pokud pes leží u předmětu mírně šikmo není to chyba, chybné je ovšem, lehne-li si k předmětu bokem nebo se otočí ke psovodovi. Předměty, které pes nalezne s pomoci psovoda, platí za nenalezené. To je např. pokud pes předmět neoznačí a diky působení psovoda, ať už vodítkem či zvukovým povelem, mu v pokračování na stopě zamezí.
Pokud pes předmět označil či zvedl, položí psovod stopovací vodítko a jde k němu. Zvednutím předmětu nad hlavu ukáže, že pes předmět nalezl. Při odebráni nebo zvednuti předmětu se musí psovod postavit vedle nebo v těsné blízkosti za psa. Pes se musí až do znovunasazení na stopu chovat klidně a zachovat polohu při označování nebo zvedání. Z této polohy je pak na krátkém vodítku psovodem opět nasazen na stopu.
Pes smí být pochválen krátce pouze po označení předmětu. Po ukončení práce na stopě psovod ukáže rozhodčímu nalezené předměty. Hraní si se psem nebo jeho krmení po označení posledního předmětu před odhlášením a zhodnocením rozhodčím není povoleno. Odhlášení probíhá v základním postoji.
Rozhodčí a doprovázející osoby se nesmí v průběhu práce psa zdržovat v pracovním prostoru dvojice (psovod a pes). Rozhodci si zvolí takovou vzdálenost od psa, aby ho při práci nerušil, aby se psovod necítil omezován a přitom mohl pozorovat dění a vlivy na stopě, eventuelně rozpoznat pomoc psovoda či slyšet jeho zvukové povely. Rozhodčí musí následovat psovoda po celé délce stopy.

c) Hodnocení: Hodnocení oddílu A začíná v okamžiku uvedení předváděného psa. Od psa se požaduje přesvědčivá, intenzívní a vytrvalá práce.
Příliš rychlá nebo pomalá práce na stopě není kritériem hodnoceni, zvláště pak tehdy, pokud je stopa vypracovávána intenzívně, rovnoměrně a přesvědčivě, a pokud pes při ní působí pozitivním dojmem.
Ověřování bez opuštěni stopy není chybné. Nepřesná práce, krouženi na lomech, stálé povzbuzováni psa, pomoc vodítkem v průběhu stopy, chybné zvedáni nebo označováni předmětů, označováni předmětů, které nebyly na stopu umístěny kladečem, snižuji bodové hodnoceni až o 4 body. Výrazně nepřesná práce, práce s chybějící intenzitou, neklidná práce, vyměšováni se na stopě, chytáni myši atd. snižují bodové hodnocení vždy až o 8 bodů.
Když pes opustí stopu o více jak délku stopovacího vodítka, je jeho práce ukončena. Opustí-li pes stopu a je při tom přidržen psovodem, je psovod rozhodčím vyzván k následování psa. Pokud tuto výzvu neuposlechne, rozhodčí jeho práci ukonči. Pokud během časového limitu pro vypracováni pes nedojde na konec stopy, rovněž ukonči rozhodci jeho práci. Výkon předvedený do ukončeni práce se hodnotí.
Je chybné pokud pes na jedné stopě některé předměty zvedá a jiné označuje. Bodové hodnoceny jsou pouze ty předměty, které pes vypracuje předem nahlášeným způsobem. Za nenalezené předměty se body neuděluji.
Pokud pes v průběhu práce na stopě objeví zvěř a projeví se u něj lovecký pud, může ho psovod usměrnit povelem lehni. Na pokyn rozhodčího pak pokračuje v další práci. Pokud se mu to nepodaří, je ze zkoušky vyloučen (hodnocení: diskvalifikace z důvodu neposlušnosti).
Pokud pes ztratí o stopu zájem, může být jeho práce ukončena a to i když se stále na stopě nachází.

Následné zobrazené tvary stop se mohou pokládat i zrcadlově.


IPO-2 oddíl B poslušnost


Cvik 1 Ovladatelnost bez vodítka 10 bodů
Cvik 2 Odložení vsedě za pochodu 10 bodů
Cvik 3 Odložení v leže za pochodu s přivoláním 10 bodů
Cvik 4 Odložení ve stoje za pochodu 10 bodů
Cvik 5 Aport volný 10 bodů
Cvik 6 Aport skokem 15 bodů
Cvik 7 Aport šplhem 15 bodů
Cvik 8 Vysílání vpřed s odložením 10 bodů
Cvik 9 Dlouhodobé odložení 10 bodů
Celkem 100 bodů

Všeobecná ustanovení

Ve stupni IPO-2 nastupuje psovod s neupoutaným psem a v základním postoji podá rozhodčímu hlášení. Rozhodčí dává pokyn k zahájení každého cviku. Vše ostatní, jako obraty, zastavení, změny rytmu chůze atd. se provádí bez pokynu rozhodčího. Každý cvik začíná a končí v základním postoji. V základním postoji stojí psovod sportovně. Rozkročený postoj není dovolen. Základní postoj zaujímá psovod ve chvíli, kdy druhý psovod, jenž vede svého psa na místo dlouhodobého odložení, taktéž zaujme základní postoj. Od tohoto momentu začíná posuzování obou psů. Během všech cviků je požadována radostná práce s nezbytnou koncentrací na psovoda s korektním prováděním cviků.
V základním postoji sedí klidný a pozorný pes těsně v přímém směru po levé straně psovoda tak, že rameno psa je souběžné s kolenem psovoda. Zaujmutí základního postoje před zahájením každého cviku je povoleno pouze jednou. Krátká pochvala psa, po které může psovod zaujmout nový základní postoj, je možná po každém dokončeném cviku a pouze v základním postoji. Mezi pochvalou a zahájením dalšího cviku musí být dodržen zřetelný časový odstup (cca 3 vteřiny).
Ze základního postoje následuje zahájení cviku. Po nejméně 10ti avšak nejvíce 15ti krocích dává psovod psovi zvukový povel k jeho provedení. Mezi předsednutím a povelem pro přisednutí k noze, jakož i při příchodu psovoda k odloženému psovi a jeho posazením, musí být zachovány zřetelné přestávky (cca 3 vteřiny). Psovod může ke svému psovi přistupovat zepředu nebo zezadu. Chyby v základním postoji či při zahájení cviku mají vliv na bodové hodnocení jednotlivých cviků.
Obraty čelem vzad provádí psovod vlevo. Při obratech může pes psovoda obcházet nebo se otáčet současně s ním, vždy však stejným způsobem v průběhu celé zkoušky. Po předsednutí může pes zaujmout základní postoj u nohy psovoda jeho obcházením nebo přiřazením, vždy však stejným způsobem v průběhu celé zkoušky.Po předsednutí může pes zaujmout základní postoj u nohy psovoda jeho obcházením nebo přiřazením, vždy však stejným způsobem v průběhu celé zkoušky. Místo zvukového povelu může být použito jméno psa. Jméno psa ve spojení s jakýmkoliv povelem je ovšem považováno za druhý povel.
Ovladatelnost bez vodítka musí být prokázána i při eventuálních přechodech mezi jednotlivými cviky. Pes jde se psovodem i pro aportovací činku. Při provádění aportu je povoleno použít jen dřevěných aportovacích činek (aport volný 1 000 g, aport skokem a šplhem 650 g). Činky připravuje pořadatel a musí být využity všemi účastníky. Před prováděním aportu není dovoleno dávat psovi činku do tlamy ani jej jinak motivovat.
Opomene-li psovod provedení některého cviku, je bez ztráty bodů vyzván rozhodčím k jeho provedení. Při posuzování každého cviku se musí brát zřetel na chování psa od okamžiku zahájení cviku základním postojem až po zakončení cviku.
Pokud pes neprovede požadovaný cvik ani na třetí zvukový povel, je cvik anulován. Neprovede-li pes část cviku ani na třetí zvukový povel, je cvik hodnocen nejvýše ve známce nedostatečně. Při použití jednoho zvukového povelu navíc je cvik hodnocen známkou uspokojivě, při použití dvou zvukových povelů navíc známkou nedostatečně.

Příklady ztrát u pětibodového cviku:

1 zvukový povel navíc známka uspokojivě z 5 bodů -1.5 bodu
2. zvukový povel navíc známka nedostatečně z 5 bodů -2.5 bodu

Nejpozději na začátku oddílu poslušnosti musí rozhodčí překontrolovat vybavení předepsané zkušebním řádem. Používat se smějí pouze pomůcky, které odpovídají zkušebnímu řádu.

1. Ovladatelnost bez vodítka 10 bodů

a) Zvukový povel: „k noze“
Zvukový povel se smí dát pouze při vyjití a změně rytmu chůze.

b) Provedení: Psovod s neupoutaným psem předstoupí před rozhodčího, zaujme základní postoj, podá mu hlášení. Na pokyn rozhodčího se odebere na výchozí bod. Na další pokyn rozhodčího zahájí cvik. Pes má ze základního postoje na zvukový povel „k noze“ pozorně a radostně následovat svého psovoda po jeho levé straně, svým ramenem vždy v úrovni psovodova kolena a při zastavení si samostatně, rychle a přímo sednout. Nejprve jde psovod se psem bez zastavení 50 kroků přímým směrem normálním tempem. Po obratu čelem vzad a po dalších 10ti – 15ti krocích předvede klus a pomalou chůzí (vždy po 10ti krocích). Přechod z poklusu do pomalé chůze musí být proveden bez mezikroků. Různé rytmy chůze se musí zřetelně odlišovat svou rychlostí. Dle schématu se v normálním kroku provádějí vždy dva obraty vpravo, jeden vlevo a dva čelem vzad, po druhém obratu čelem vzad následuje zastavení. Obrat čelem vzad provádí psovod směrem doleva (otočením o 180 stupňů na místě), pes obejde psovoda obratem vpravo nebo provede na místě obrat vlevo o 180 stupňů.
V průběhu jedné zkoušky je možná pouze jedna z obou variant.
Během prvního úseku chůze přímým směrem zazní ze vzdálenosti minimálně 15 m od psa v časovém odstupu 5-ti vteřin dva výstřely z pistole (ráže 6 mm). Pes se k výstřelům musí chovat lhostejně. Reaguje-li pes bázlivě, je diskvalifikován a jsou mu odebrány dosud získané body.
Na pokyn rozhodčího projde psovod se psem pohybující se skupinou nejméně čtyř osob. Jednu osobu musí obejít zprava a jednu zleva, a alespoň jednou se musí ve skupině zastavit. Rozhodčí smí požadovat opakování cviku. Na pokyn rozhodčího opustí psovod se psem skupinu a zaujme závěrečný základní postoj.

c) Hodnocení: předbíhání, vychylování psa do stran, zpožďování psa, dodatečné zvukové povely, pomoc tělem, nepozornost, překážení nebo obtěžování psovoda, šikmé a pomalé usedání je hodnoceno ztrátovými body.

2. Odložení vsedě za pochodu 10 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „k noze“, „sedni“

b) Provedení: Ze základního postoje jde psovod s neupoutaným psem u nohy v přímém směru. Pes musí svého psovoda radostně, pozorně a soustředěně následovat, svým ramenem vždy v úrovni psovodova kolena. Po 10ti až 15ti krocích se pes musí na zvukový povel „sedni“ ve směru chůze rychle posadit, aniž by se psovod zastavil, změnil rytmus chůze, či se ohlédl. Po dalších 15ti krocích se psovod zastaví a okamžitě se otočí ke klidně avšak pozorně sedícímu psovi. Na pokyn rozhodčího jde psovod zpět ke svému psovi a postaví se po jeho pravé straně. Při tom psovod může psa obejít nebo se k němu přiřadit.

c) Hodnocení: Chyby v základním postoji, chyby v zahájení cviku, pomalé sedání, neklidné a nepozorné sezení snižují bodové hodnocení. Pokud pes zaujme jinou než požadovanou polohu, odečte se mu 5 bodů. Opuštění místa odložení o více než 3 kroky anuluje cvik.

3. Odložení vleže za pochodu s přivoláním 10 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „k noze“, „lehni“, „ke mě“, „k noze“

b) Provedení: Ze základního postoje vyjde psovod s neupoutaným psem přímým směrem. Pes musí svého psovoda radostně, pozorně a soustředěně následovat, svým ramenem vždy v úrovni psovodova kolena. Po 10ti až 15ti krocích si pes na zvukový povel „lehni“ v přímém směru rychle lehne, aniž by se psovod zastavil, změnil rytmus chůze či se ohlédl.
Po dalších cca 30ti krocích přímým směrem se psovod zastaví a okamžitě se otočí ke klidně avšak pozorně ležícímu psovi. Na pokyn rozhodčího si psa zvukovým povelem „ke mě“ nebo použitím jeho jména přivolá. Pes musí radostně a rychle přiběhnout a sednout si těsně a přímo před psovoda. Na zvukový povel „k noze“ pak rychle a v přímém směru sedne po levé straně psovoda, svým ramenem v úrovni jeho kolena.

c) Hodnocení: Chyby v zahájení cviku, pomalé ulehnutí, neklidné ležení, pomalé nebo zpomalující se přiběhnutí, rozkročený postoj psovoda, chyby při předsednutí a zakončení cviku snižují bodové hodnocení. Pokud pes zaujme jinou než požadovanou polohu, odečte se mu 5 bodů. Opuštění místa odložení o více než 3 kroky anuluje cvik.

4. Odložení ve stoje za pochodu 10 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „k noze“, „stůj“, „sedni“

b) Provedení: Ze základního postoje vyjde psovod s neupoutaným psem přímým směrem. Po 10ti až 15ti krocích se pes na zvukový povel „stůj“ ihned v přímém směru zastaví, aniž by se psovod zastavil, změnil rytmus chůze či se ohlédl. Po dalších cca 15ti krocích přímým směrem se psovod zastaví a okamžitě se otočí ke klidně avšak pozorně stojícímu psovi. Na pokyn rozhodčího jde psovod zpět ke svému psovi a postaví se po jeho pravé straně. Po cca 3 vteřinách se musí pes na pokyn rozhodčího a na zvukový povel „sedni“ rychle a v přímém směru posadit.

c) Hodnocení: Chyby v zahájení cviku, pokračování v chůzi po zvukovém povelu, neklidné a nesoustředěné stání, popocházení, neklidné chování při návratu psovoda, pomalé sedání v závěru cviku snižují bodové hodnocení. Pokud pes zaujme jinou než požadovanou polohu, odečte se mu 5 bodů. Opuštění místa odložení o více než 3 kroky anuluje cvik.

5. Aport volný 10 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „aport“, „pusť“, „k noze“

b) Provedení: Ze základního postoje odhodí psovod na vzdálenost cca 10ti kroků dřevěnou aportovací činku (váha 1 000 g). Zvukový povel „aport“ smí dát až v okamžiku, kdy činka klidně leží. Není povolena změna v základním postoji psovoda. Neupoutaný pes, který klidně sedí vedle psovoda, musí na povel „aport“ rychle a přímo doběhnout k čince, ihned jí uchopit a stejně rychle a přímou cestou jí přinést zpět.
S činkou si pak předsedne v přímém směru těsně před psovoda a klidně jí drží tak dlouho, dokud mu jí po pauze cca 3 vteřiny psovod zvukovým povelem „pusť“ neodebere. Po odevzdání musí psovod klidně držet činku v připažené ruce po pravé straně těla. Na zvukový povel  „k noze“ se pes musí rychle a v přímém směru posadit po levé straně psovoda, svým ramenem na úrovni psovodova kolena. V průběhu celého cviku nesmí psovod opustit své stanoviště.

c) Hodnocení: Chyby v základním postoji, pomalé vyběhnutí, chyby při uchopení aportu, pomalé přinesení, upuštění činky, hraní si s činkou nebo její překusování, rozkročený postoj psovoda, chyby při předsednutí a zakončení cviku snižují bodové hodnocení.
Opustí-li psovod své stanoviště před zakončením cviku, hodnotí se provedení cviku ve známce nedostatečně. Pokud pes aport nepřinese je cvik hodnocen 0 body.

6. Aport skokem 15 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „vpřed“ nebo „hop“, „aport“, „pusť“, „k noze“

b) Provedení: Psovod se psem zaujme základní postoj nejméně 5 kroků před překážkou. Ze základního postoje odhodí přes 100 cm vysokou skokovou překážku dřevěnou aportovací činku (váha 650 g). Zvukový povel „vpřed“ smí dát až v okamžiku, kdy činka klidně leží. Neupoutaný pes, který klidně sedí vedle psovoda, musí na povel „vpřed“ nebo „hop“ a „aport“ (zvukový povel „aport“ se smí vydat až během skoku psa přes překážku) překážku bez doteku přeskočit, rychle a přímo doběhnout k čince, ihned jí uchopit, přes překážku skočit zpět a stejně rychle a přímou cestou jí přinést. S činkou si pak předsedne v přímém směru těsně před psovoda a klidně jí drží tak dlouho, dokud mu jí po pauze cca 3 vteřiny psovod zvukovým povelem „pusť“ neodebere.
Po odevzdání musí psovod klidně držet činku v připažené ruce po pravé straně těla. Na zvukový povel „k noze“ se pes musí rychle a v přímém směru posadit po levé straně psovoda, svým ramenem na úrovni psovodova kolena. V průběhu celého cviku nesmí psovod opustit své stanoviště.

c) Hodnocení: Chyby v základním postoji, pomalé vyběhnutí a slabý skok, chyby při uchopení aportu, pomalý a slabý skok zpět, upuštění činky, hraní si s činkou nebo její překusování, rozkročený postoj psovoda, chyby při předsednutí a zakončení cviku snižují bodové hodnocení. Dotkne-li se pes překážky snižuje se mu hodnocení až o 1 bod za každý skok, odrazí-li se od překážky až o 2 body za každý skok.
Dílčí hodnocení cviku je možné, jen pokud z jeho tří částí (skok vpřed - přinesení činky - skok zpět) dojde k provedení nejméně jednoho skoku a dílčího cviku přinesení činky.

Skok vpřed 5 bodů
Přinesení činky 5 bodů
Skok zpět 5 bodů

Bodovací tabulka:

Bezchybně provedené skoky a přinesení činky 15 bodů
Skok vpřed nebo zpět neproveden, činka bezchybně přinesena 10 bodů
Skoky vpřed a zpět provedeny bezchybně, činka nepřinesena 0 bodů

Odhodí-li psovod činku příliš stranou nebo je-li pro psa špatně viditelná, může psovod bez ztráty bodů po požádání rozhodčího či na jeho přímý pokyn odhození předmětu zopakovat. Pes musí zůstat sedět. Následuje-li psovoda za překážku, je cvik hodnocen 0 body. Opustí-li své stanoviště, ale zastaví se před překážkou, snižuje se hodnocení cviku o jednu známku.
Pomoc psovoda, i když neopustí své stanoviště, je hodnocena ztrátovými body. Opustí-li psovod své stanoviště před zakončením cviku, hodnotí se provedení cviku ve známce nedostatečně. Pokud pes při skoku vpřed překážku porazí, zopakuje se cvik, přičemž první skok je hodnocen na spodní hranici známky nedostatečně (-4 body). Když pes ani na třetí povel činku neodevzdá, je diskvalifikován.

7. Aport šplhem 15 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „vpřed“ nebo „hop“, „aport“, „pusť“, „k noze“

b) Provedení: Psovod se psem zaujme základní postoj nejméně 5 kroků před šikmou stěnou. Ze základního postoje odhodí za stěnu dřevěnou aportovací činku (váha 650 g). Neupoutaný pes, který klidně sedí vedle psovoda, musí na povel „vpřed“ nebo „hop“ a „aport“ (zvukový povel „aport“ se smí vydat až během šplhu psa přes překážku) překonat stěnu šplhem, rychle a přímo doběhnout k čince, ihned jí uchopit, přes stěnu se vrátit zpět a stejně rychle a přímou cestou jí přinést. S činkou si pak předsedne v přímém směru těsně před psovoda a klidně jí drží tak dlouho, dokud mu jí po pauze cca 3 vteřiny psovod zvukovým povelem „pusť“ neodebere. Po odevzdání musí psovod klidně držet činku v připažené ruce po pravé straně těla.
Na zvukový povel „k noze“ se pes musí rychle a v přímém směru posadit po levé straně psovoda, svým ramenem na úrovni psovodova kolena. V průběhu celého cviku nesmí psovod opustit své stanoviště.

c) Hodnocení: Chyby v základním postoji, pomalé vyběhnutí a slabý skok, chyby při uchopení aportu, pomalý a slabý skok zpět, upuštění činky, hraní si s činkou nebo její překusování, rozkročený postoj psovoda, chyby při předsednutí a zakončení cviku snižují bodové hodnocení.
Dílčí hodnocení cviku je možné jen, pokud z jeho tří částí (skok vpřed - přinesení činky - skok zpět) dojde k provedení nejméně jednoho skoku a dílčího cviku přinesení činky.

Bezchybně provedené skoky a přinesení činky 15 bodů
Skok vpřed nebo zpět neproveden, činka bezchybně přinesena 10 bodů
Skoky vpřed a zpět provedeny bezchybně, činka nepřinesena 0 bodů

Odhodí-li psovod činku příliš stranou nebo je-li pro psa špatně viditelná, může psovod bez ztráty bodů po požádání rozhodčího či na jeho přímý pokyn odhození předmětu zopakovat. Pes musí zůstat sedět.
Pomoc psovoda, i když neopustí své stanoviště, je hodnocena ztrátovými body. Opustí-li psovod své stanoviště před zakončením cviku, hodnotí se provedení cviku ve známce nedostatečně.
Když pes ani na třetí povel činku neodevzdá, je diskvalifikován a nesmí v oddíle B dále pokračovat.

8. Vysílání vpřed s odložením 10 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „vpřed“, „lehni“, „sedni“

b) Provedení: Ze základního postoje jde psovod se svým neupoutaným psem v přímém směru. Po 10ti až 15ti krocích dá psovod psovi současně s jednorázovým pokynem paže zvukový povel „vpřed“ a zastaví se. Pes musí cílevědomě a přímo běžet do určeného směru nejméně 30 kroků. Na pokyn rozhodčího pak dá psovod povel „lehni“, na který si pes musí okamžitě lehnout. Psovod smí ponechat zvednutou paži do směru vyslání psa až do jeho ulehnutí. Na pokyn rozhodčího jde psovod ke svému psovi a postaví se po jeho pravé straně. Po cca 3 vteřinách na pokyn rozhodčího a zvukový povel „sedni“ zaujme pes rychle a v přímém směru základní postoj.

c) Hodnocení: Chyby v provedení, následování psa psovodem po jeho vyběhnutí, pomalý běh psa vpřed, silné vybočení ze směru, krátká vzdálenost, váhavé nebo předčasné ulehnutí psa, neklidné odložení, případně změna polohy při příchodu psovoda snižují bodové hodnocení. Jakákoli další pomoc psovoda, např. při povelu „vpřed“ nebo „lehni“ se taktéž odrazí v bodovém hodnocení.
Když pes dosáhne požadované vzdálenosti, dá rozhodčí pokyn k odložení psa. Nenechá-li se pes  povelem zastavit, je cvik hodnocen
0 body.

Povel pro odložení navíc -1,5 bodu
Druhý povel pro odložení navíc -2,5 bodu
Pes se nechá povelem zastavit, ale nelehne si ani na druhý povel -3,5 bodu
Vzdálí-li se pes příliš nebo vrátí-li se zpět ke psovodovi 0 bodů

9. Dlouhodobé odložení 10 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „lehni“, „sedni“

b) Provedení: Před započetím oddílu B druhého psa odloží psovod ze základního postoje na místě určeném rozhodčím svého psa zvukovým povelem „lehni“, aniž by u něj zanechal vodítko či jakýkoli jiný předmět. Poté se bez ohlížení vzdálí a ve vzdálenosti nejméně 30 kroků na dohled od psa zády k němu zůstane klidně stát. Pes musí klidně, bez vlivu psovoda ležet po dobu předvádění cviků č. 1 až 7 druhým psem. Na pokyn rozhodčího jde psovod ke svému psovi a postaví se po jeho pravé straně. Po cca 3 vteřinách na pokyn rozhodčího a zvukový povel „sedni“ zaujme pes rychle a v přímém směru základní postoj.

c) Hodnocení: Neklidné chování psovoda, stejně jako jakákoli jeho skrytá pomoc, neklidné ležení psa, případně předčasná změna polohy při příchodu psovoda snižují odpovídajícně bodové hodnocení. Pokud pes sedí nebo stojí, ale neopustí místo odložení, následuje dílčí hodnocení. Vzdálí-li se pes z místa před ukončením cviku č. 4 druhého psa o více jak 3 metry, hodnotí se tento cvik 0 body. Opustí-li pes místo odložení po ukončení cviku č. 4 druhého psa, obdrží dílčí hodnocení. Jde-li pes vracejícímu se psovodovi naproti, je mu bodové hodnocení sníženo až o 3 body.


IPO-2 oddíl C Obrana


Cvik 1 Vyhledání figuranta 5 bodů
Cvik 2 Vystavení a vyštěkání 10 bodů
Cvik 3 Pokus o útěk figuranta 10 bodů
Cvik 4 Obrana psa při hlídání 20 bodů
Cvik 5 Zadní doprovod 5 bodů
Cvik 6 Přepad psa při doprovodu 30 bodů
Cvik 7 Útok na psa z pohybu 20 bodů
Celkem 100 bodů

Všeobecná ustanovení:

Po delších stranách vhodného prostoru je rozestavěno 6 úkrytů, 3 úkryty po každé straně (viz náčrtek). Potřebné značky musí být pro psovoda, rozhodčího a figuranta dobře viditelné.
Pokud figurant při cviku potřebuje psa nepřetržitě sledovat, není bezpodmínečně nutné, aby stál během hlídání zcela bez hnutí. Nesmí ale dělat žádné výhrůžné nebo obranné pohyby. Ochranným rukávem si chrání své tělo. Je ponecháno na psovodovi, jakým způsobem odebírá figurantovi obušek. Psovod podává rozhodčímu hlášení v základním postoji s neupoutaným psem. Poté zaujme výchozí pozici ke cviku „vyhledání figuranta“. Ze základního postoje je pes vyslán na pokyn rozhodčího k vyhledání.

Značky předepsané zkušebním řádem musí být dobře viditelné pro psovoda, rozhodčího i figuranta.
Značí se:
  • stanoviště psovoda k odvolání psa z úkrytu
  • stanoviště figuranta před útěkem a místo, kde je útěk ukončen
  • místo pro odložení psa před útěkem figuranta
  • stanoviště psovoda pro provedení cviku „útok na psa z pohybu“
Psům, kteří při cvicích obrany selžou nebo se nechají odehnat, je oddíl C zkoušky ukončen bez zadání bodů.

Zvukový povel „pusť“ je při všech cvicích obrany povolen pouze jednou (viz tabulka hodnocení).

Váhavé pouštění Zvukový povel navíc s okamžitým puštěním Zvukový povel navíc s váhavým puštěním Druhý zvukový povel navíc s okamžitým puštěním Druhý zvukový povel navíc s váhavým puštěním Nepuštění ani po druhém zvukovém povelu
0,5 – 3,0 3,0 3,5 – 6,0 6,0 6,5 – 9,0 Diskvalifikace

1. vyhledání figuranta (4 úkryty) 5 bodů

a) Zvukové povely: „revír“, „ke mě“
(povel „ke mě“ se smí použít i ve spojení se jménem psa“).

b) Provedení: Figurant je ukryt v posledním úkrytu tak, aby nebyl pro psa viditelný. Psovod se psem se postaví na stanoviště mezi druhým a třetím úkrytem, tak aby mohl psa vysílat do obou stran. Provádění oddílu C začíná na pokyn rozhodčího. Na krátký zvukový povel „revír" a posuňkový povel napřažením pravé nebo levé paže, který může být opakován, musí pes rychle vyběhnout od psovoda k úkrytu a ten cílevědomě, těsně a soustředěně oběhnout.
Jakmile pes úkryt oběhne, zavolá jej psovod zvukovým povelem „ke mně" zpět, a za pohybu jej vysílá dalším zvukovým povelem „revír" k dalším úkrytům. Psovod se pohybuje po dobu vyhledávání normálním krokem po pomyslné středové ose prohledávaného prostoru, kterou nesmí opustit. Pes musí být vždy před ním. Jakmile přiběhne pes k úkrytu, ve kterém se nachází figurant, musí psovod zůstat stát, další zvukové a posuňkové povely nejsou dovoleny.

c) Hodnocení: Nedostatky v ovladatelnosti, váhavé a nepříliš těsné obíhání úkrytů snižují odpovídajícně bodové hodnocení.
Chybné je:
  • nezaujmutí klidného a soustředěného základního postoje na počátku cviku,
  • nadbytečné zvukové nebo posuňkové povely,
  • nedodržení středové linie při postupu psovoda,
  • nedodržení normálního rytmu chůze při postupu psovoda,
  • daleké revírování,
  • samostatné revírování bez reakce na zvukové povely psovoda,
  • neoběhnutí, případně nepozorné obíhání,
  • nedostatky ve vedení a ovládání psa.
Nenajde-li pes figuranta ani při třetím neúspěšném vyslání na poslední úkryt, je jeho práce v oddílu C zkoušky ukončena. Pokud je pes v průběhu cviku na povel psovoda odvolán k noze, je oddíl C zkoušky taktéž ukončen („ukončení“ bez zápisu bodů, body na akci dosud získané zůstávají).

2. Vystavení a vyštěkání 10 bodů

a) Zvukový povel: „k noze“

b) Provedení: Pes musí figuranta aktivně, soustředěně vystavit a vytrvale vyštěkávat. Nesmí na figuranta naskakovat, dotýkat se ho, ani jej kousat. Na pokyn rozhodčího po cca 20ti vteřinách štěkání jde psovod do vzdálenosti 5ti kroků k úkrytu. Na další pokyn rozhodčího si psa přivolá k noze, a postaví se s ním do základního postoje.
(Pozn.:Na pokyn rozhodčího a výzvu psovoda pak figurant vyjde z úkrytu postaví se na označené stanoviště, ze kterého později zahájí útěk. Pes při tom sedí klidně (bez štěkání) a soustředěně v základním postoji.)

c) Hodnocení: Nedostatky v nepřetržitém a přesvědčivém vyštěkávání a pozorném vystavování až do samostatného vydání zvukového povelu psovoda, které není ovlivněno přítomným rozhodčím nebo přicházejícím psovodem, snižují bodové hodnocení. Za nepřerušované štěkání je zadáno 5 bodů. Pokud pes štěká slabě, jsou mu sraženy 2 body. Pokud pes neštěká, ale zůstane pozorně a aktivně hlídat figuranta, je mu sraženo 5 bodů. Při obtěžování figuranta psem, jako např. narážení do figuranta či naskakováním na figuranta, se sráží
až 2 body, při zákusu až 9 bodů.
Pokud pes figuranta v úkrytu napadne a samostatně nepustí, obdrží psovod výzvu, aby se přemístil na značku ve vzdálenosti 5ti kroků od úkrytu. Je mu dovoleno psa odvolat jednorázovým povelem „k noze“ (nesmí se použit povel „pusť“). Nepřijde-li pes, je dvojice diskvalifikována. Uposlechne–li povelu, je cvik hodnocen na spodní hranici známky nedostatečně (- 9 bodů).
Pří napadení (ne pouhých nárazech) do jiných částí těla figuranta mimo ochranný rukáv je pes diskvalifikován.
Opustí-li pes figuranta před tím, než vydá rozhodčí psovodovi pokyn k opuštění pomyslné středové osy, může jej psovod k figurantovi ještě jednou vyslat.
Zůstane-li pak pes u figuranta, může být v oddíle C pokračováno, cvik vystavení a vyštěkání je ale hodnocen na spodní hranici známky nedostatčně (- 9 bodů).
Pokud již nelze psa znovu vyslat nebo opustí-li figuranta znovu, je posuzování oddílu C ukončeno. Jde-li pes naproti přicházejícímu psovodovi nebo přijde-li k němu před povelem, následuje dílčí hodnocení v rámci známky nedostatečně.

3. Pokus o útěk figuranta 10 bodů

a) Zvukové povely: „k noze“ „lehni“, „pusť“

b) Provedení: Na pokyn rozhodčího vyzve psovod figuranta k opuštění úkrytu. Figurant se přemístí normálním krokem na značku, ze které později zahájí útěk. Na další pokyn rozhodčího pak psovod se psem u nohy odejde na místo určené k odložení psa. Pes musí svého psovoda radostně, pozorně a soustředěně následovat, svým ramenem vždy v úrovni psovodova kolena. Před vydáním zvukového povelu „lehni“ pes samostatně, a rychle zaujme základní postoj. Na zvukový povel „lehni“ se pak musí rychle a v přímém směru položit a v této pozici klidně, jistě a soustředěně sledovat figuranta.

Vzdálenost mezi figurantem a psem musí být 5 kroků. Psovod ponechá ležícího psa střežit figuranta a odchází k úkrytu tak, aby odtud mohl pozorovat psa, figuranta a rozhodčího.
Na pokyn rozhodčího se figurant pokusí o útěk. Na zvukový povel psovoda „drž“ musí pes bez zaváhání figurantovi energickým a silným zákusem v útěku zabránit. Zákus smí být veden pouze do ochranného rukávu figuranta. Na pokyn rozhodčího zůstává figurant klidně stát, pes jej musí ihned pustit. Pro puštění může dát psovod samostatně, v příslušném časovém odstupu, jeden zvukový povel.

Nepustí-li pes po prvním povoleném zvukovém povelu, dá rozhodčí pokyn k vydání až dvou dalších zvukových povelů k puštění.
Nepustí-li pes ani po třetím zvukovém povelu (jednom povoleném a dvou dodatečných), následuje diskvalifikace. Při dávání zvukového povelu „pusť" musí psovod stát klidně, aniž by psa ovlivňoval. Po puštění musí pes zůstat těsně u figuranta, a pozorně jej střežit.

c) Hodnocení: Nedostatky v plnění důležitých požadavků cviku (t.j. rychlá a energická reakce psa na prchajícího figuranta a jeho pronásledování, ukončené přesvědčivým zadržením s plným a klidným zákusem až do puštění, pozorné hlídání těsně u figuranta) jsou hodnoceny srážkovými body.
Zůstane-li pes ležet či do vzdálenosti cca 20ti kroků útěku figuranta, zadržením a zákusem nezabrání, je posuzování oddílu C zkoušky ukončeno.
Pokud pes figuranta zadrží bez zvukového povelu psovoda, snižuje se hodnocení cviku o jednu známku. Jestliže je pes při hlídání lehce nepozorný nebo obtěžuje (např. naskakováním), je hodnocení cviku sníženo o jednu známku. Hlídá-li pes figuranta velmi nepozorně nebo velmi obtěžuje, je hodnocení cviku sníženo o dvě známky. Nehlídá-li pes figuranta, i když u něho zůstává, je hodnocení sníženo o tři známky. Jestliže pes figuranta opustí nebo obdrží-li od psovoda zvukový povel, aby u figuranta setrval, je hodnocení oddílu C zkoušky ukončeno.

4. Obrana psa při hlídání 20 bodů

a) Zvukové povely: „pusť“, „sedni“

b) Provedení: Během hlídání figuranta, které trvá cca 5 vteřin, podnikne figurant na pokyn rozhodčího útok na psa. Pes se musí energickým a silným zákusem bez ovlivňování psovodem ubránit. Zákus smí být veden pouze do ochranného rukávu figuranta. Jakmile se pes zakousne, dostává 2 rány obuškem. V této fázi se klade důraz především na aktivitu a stabilitu psa. Rány obuškem smějí směřovat pouze na méně citlivá místa. Pes se musí k úderům chovat lhostejně a během cviků obran musí ukázat plný, energický a především pevný zákus. Na pokyn rozhodčího zůstává figurant klidně stát a pes ho musí ihned pustit. Pro puštění může dát psovod samostatně,v příslušném časovém odstupu jeden zvukový povel.
Nepustí-li pes po prvním povoleném zvukovém povelu, dá rozhodčí pokyn k vydání až dvou dalších zvukových povelů k puštění.
Nepustí-li pes ani po třetím zvukovém povelu (jednom povoleném a dvou dodatečných), následuje diskvalifikace. Při dávání zvukového povelu „pusť" musí psovod stát klidně, aniž by psa ovlivňoval. Po puštění musí pes zůstat těsně u figuranta, a pozorně jej střežit. Na pokyn rozhodčího jde psovod normálním krokem přímou cestou ke svému psovi a na zvukový povel „sedni“ s ním zaujme základní postoj. Obušek figurantovi neodebírá.

c) Hodnocení: Nedostatky v plnění důležitých požadavků cviku (t.j. rychlé a přesvědčivé zadržení, plný a klidný zákus až do puštění, pozorné hlídání těsně u figuranta) jsou hodnoceny srážkovými body. Neodolá-li pes zátěži figurantata, neudrží-li se na rukávu a nechá-li se odehnat, je oddíl C zkoušky ukončen.
Jestliže je pes při hlídání lehce nepozorný nebo mírně obtěžuje (např. naskakováním), je hodnocení cviku sníženo o jednu známku. Hlídá-li pes figuranta velmi nepozorně nebo jej velmi obtěžuje, je hodnocení cviku sníženo o dvě známky. Nehlídá-li pes figuranta, i když u něho zůstává, je hodnocení sníženo o tři známky. Jde-li pes přicházejícímu psovodovi naproti, je cvik hodnocen ve známce nedostatečně. Jestliže pes figuranta opustí před pokynem rozhodčího pro příchod ke psu, nebo obdrží-li od psovoda zvukový povel, aby u figuranta setrval, je hodnocení oddílu C zkoušky ukončeno.

5. Zadní doprovod 5 bodů

a) Zvukový povel: „k noze“

b) Provedení: V návaznosti na cvik č. 4 následuje zadní doprovod figuranta do vzdálenosti asi 30ti kroků. Průběh doprovodu určí rozhodčí. Psovod vyzve figuranta k chůzi a jde se psem, kterého má volně u nohy, ve vzdálenosti 5ti kroků za ním. Pes musí figuranta pozorně střežit. Vzdálenost 5ti kroků musí být dodržena v průběhu celého doprovodu.

c) Hodnocení: Nedostatky v plnění důležitých požadavků cviku jsou hodnoceny srážkovými body. Jsou to zejména požadavky: pozorné sledování figuranta, klidná chůze psa, dodržení vzdálenosti 5ti kroků.

6. Přepad psa při doprovodu 30 bodů

a) Po jednom zvukovém povelu: „pusť", „sedni".

b) Provedení: Při doprovodu následuje na pokyn rozhodčího bez zastavení přepad psa figurantem. Bez ovlivňování psovodem se musí pes bez váhání energickým a silným zákusem ubránit. Zákus musí být veden pouze do ochranného rukávu figuranta. Jakmile se pes zakousne, musí psovod zůstat na místě, na kterém se právě nachází. Na pokyn rozhodčího zůstane pak figurant klidně stát, pes jej musí ihned pustit. Pro puštění může dát psovod v příslušném časovém odstupu samostatně jeden zvukový povel.

Nepustí-li pes po prvním povoleném zvukovém povelu, dá rozhodčí psovodovi pokyn k vydání až dvou dalších zvukových povelů „pusť". Nepustí-li pes po třetím zvukovém povelu (jednom povoleném a dvou dodatečných), následuje diskvalifikace. V době vydání povelu „pusť" musí psovod klidně stát, aniž by psa ovlivňoval. Po puštění musí zůstat pes u figuranta, a pozorně jej střežit. Na pokyn rozhodčího jde psovod normálním krokem přímým směrem ke psu a zvukovým povelem „sedni" ho uvede do základního postoje. Pak odebere figurantovi obušek.
Následuje boční doprovod figuranta k rozhodčímu na vzdálenost asi 20ti kroků. Jeden zvukový povel „k noze" je povolen. Pes jde po pravé straně figuranta, takže je mezi figurantem a psovodem. Po dobu doprovodu musí pes figuranta bedlivě střežit, nesmí na něj vyskakovat, ani jej napadat. Před rozhodčím se tato skupinka zastaví, pes si sedne, psovod předá rozhodčímu obušek a ohlásí mu ukončení první části oddílu C.

c) Hodnocení: Nedostatky v plnění důležitých požadavků cviku jsou hodnoceny srážkovými body. Jsou to zejména: rychlé a přesvědčivé zadržení, plný a klidný zákus až do puštění, pozorné hlídání těsně u figuranta.
Jestliže je pes při hlídání lehce nepozorný nebo mírně obtěžuje figuranta (např. naskakováním), je hodnocení cviku sníženo o jednu známku. Hlídá-li pes figuranta velmi nepozorně nebo ho velmi obtěžuje, je hodnocení cviku sníženo o dvě známky. Nehlídá-li pes figuranta, i když u něho zůstává, je hodnocení sníženo o tři známky. Jde-li pes naproti přicházejícímu psovodu, je cvik hodnocen ve známce nedostatečně. Jestliže pes figuranta opustí před pokynem rozhodčího k příchodu psovoda nebo obdrží-li od psovoda zvukový povel, aby u figuranta setrval, je hodnocení oddílu C ukončeno.

7. Útok na psa z pohybu 20 bodů

a) Zvukové povely: „Sedni", „Drž", „Pusť", „Sedni"

b) Provedení: Psovod se psem jde na označené místo na úrovni prvního úkrytu na pomyslné středové ose prostoru. Pes musí svého psovoda radostně, pozorně a soustředěně následovat, svým ramenem vždy v úrovni psovodova kolena. Na úrovni prvního úkrytu se psovod zastaví a otočí se. Zvukovým povelem "sedni" uvede psa do základního postoje. Psovod si klidně sedícího psa smí přidržet rukou za obojek, nesmí jej však nijak ovlivňovat. Na pokyn rozhodčího vystoupí figurant vybavený obuškem z úkrytu a běží ke středové ose prostoru. Jakmile tuto dosáhne, aniž by běh přerušil, otočí se čelně proti psovodovi se psem a křikem a výhrůžnými pohyby na ně v běhu zaútočí. Jakmile se přiblíží na vzdálenost 50-40 kroků, psovod psa na pokyn rozhodčího zvukovým povelem "drž" vyšle. Pes musí bez váhání útoku energickým a silným zákusem zabránit. Zákus musí být veden pouze do ochranného rukávu figuranta. Psovod nesmí opustit stanoviště.
Na pokyn rozhodčího zůstává figurant klidně stát, pes ho musí ihned pustit. Pro puštění může dát psovod samostatně v příslušném časovém odstupu jeden zvukový povel. Nepustí-li pes po prvním povoleném zvukovém povelu, dá rozhodčí psovodu pokyn k vydání až dvou dalších zvukových povelů "pusť". Nepustí-li pes po třetím zvukovém povelu (jednom povoleném a dvou dodatečných), následuje diskvalifikace. Při vydání povelu „pusť" musí psovod klidně stát, aniž by psa ovlivňoval. Po puštění musí zůstat pes u figuranta, a pozorně jej střežit. Na pokyn rozhodčího jde psovod normálním krokem přímým směrem ke psovi a zvukovým povelem „sedni" s ním zaujme základní postoj. Obušek figurantovi odebírá.
Následuje boční doprovod figuranta k rozhodčímu na vzdálenost asi 20ti kroků. Povolen je jeden zvukový povel „k noze". Pes jde po pravé straně figuranta, tak že se nachází mezi figurantem a psovodem. Po dobu doprovodu musí pes figuranta pozorně střežit, nesmí na něj naskakovat, ani jej napadat. Před rozhodčím se tato skupinka zastaví, pes si sedne, psovod předá rozhodčímu obušek a ohlásí mu ukončení oddílu C. Na pokyn rozhodčího odstoupí psovod se psem 5 kroků a upoutá psa na vodítko . Poté figurant opustí prostor.

c) Hodnocení: Nedostatky v plnění důležitých požadavků cviku snižují bodové hodnocení. Jsou to zejména požadavky: rychlé a přesvědčivé zadržení, plný a klidný zákus až do puštění a pozorné hlídání těsně u figuranta.
Jestliže je pes při hlídání lehce nepozorný nebo mírně obtěžuje (např. naskakováním), je hodnocení cviku sníženo o jednu známku. Hlídá-li pes figuranta velmi nepozorně nebo ho velmi obtěžuje, je hodnocení cviku sníženo o dvě známky. Nehlídá-li pes figuranta, i když u něho zůstává, je hodnocení sníženo o tři známky. Jde-li pes přicházejícímu psovodovi naproti, je cvik hodnocen ve známce nedostatečně. Jestliže pes figuranta opustí před pokynem rozhodčího pro příchod ke psu, nebo obdrží-li od psovoda zvukový povel, aby u figuranta setrval, je hodnocení oddílu C ukončeno.